آیا سندلوس کهرباست؟

درابتدای مطلب باید بگوییم که سندلوس سنگ نیست بلکه رزین مصنوعی می باشد که باکیفیت ترین آن مربوط به کشور آلمان است . البته مدت زیادی است که ار آلمان وارد نمی شود وسندلوس ترکیه دربازار موجوده که ازنظر کیفیت پایین تراست.

قابلیت تراش بالا،زیبایی فوق العاده و تحمل حرارت بالااز ویژگیهای آن است .معمولا” شفاف بوده وبعضی وقتها بسیار شبیه کهربا ست .تشخیص اصل بودن آن کاری دشوار است وبایددرآزمایشگاه انجام شود.

تاریخچه ساخت آن برمی گردد به قرن 17 میلادی.

درابتدا شیمیدانی عرب به نام “فتورن” کهرباهای دورریز ازکارگاههای تراش راجمع می کرد وبامواد طبیعی دیگر مانند صمغ زرد درختچه پسته(مصطکی)،کندر،صمغ درخت صنوبر(کلوفن)وروغن تربانتین(شیره درخت کاج)ذوب وترکیب میکرد تا ماده ای به دست آورده وبا آن مهره هایی را بسازد که در خاورمیانه برای عبادت مسلمانان ،کاربردداشت. این مهره ها اکثرا” قرمزوزرد بودند.وی اسم این ماده را ” فاتوران ” گذاشته بود.

دراوایل قرن بیستم (سال 1900) رزین های شیمیایی تولید شدبا عناوین سلولويید ، کتالین،وبیک لایت (Bakelite).که بیک لایت نسبت به رزین های دیگر مقاوم تر،ارزان تر وگرماسخت بوده واز آنجاییکه قابل قالب گیری بوده خیلی مورد استقبال قرار گرفت.

در آلمان شخصی به نام “Traun”نام اصلی فاتوران را حفظ کرده وتولید انبوه محصولات خودراتحت برندی باهمین عنوان -ولی درواقع ساخته شده ازبیک لایت – آغاز میکند.اما درطی جنگ جهانی دوم چون تإمین مواداولیه دشواربوده ،تولید آن متوقف می شود. به همین دلیل است که مهره های سندلوس آلمانی قدیمی ،امروزه کمیاب هستند وقیمت آنها هم درواقع بر اساس قدمت آنها مانند عتیقه جات تعیین می شود.

از این رودربازار ، عبارت سندلوس آلمانی اصل ،به عنوان ماده ای قیمتی وکمیاب مطرح می شود.

ترکیه اولین وارد کننده بیک لایت آلمانی در اوایل قرن بیستم بوده است .آنها این رزینها را تراش داده یا روی آنها حکاکی کرده وآنها راتبدیل به مهره های تسبیح می کردند به عبارتی ،سندلوس های رزینی مصنوعی آلمانی را جایگزین کهربایی که تاکنون استفاده می شد ،کردند .به مرور زمان تسبیح های سندلوس ترکیه جای خود را در بازاز پیداکرد.امروزه سندلوس های موجود در بازار ،از جنس بیک لایت هم نبوده وپلاستیک معمولی می باشد.تست بو،تست صدا،تست سوزن داغ و……روشهای تشخیص بیک لایت ازانواع بدل می باشد.

به طور خلاصه ،می توان گفت که سندلوس ،چیزی جزرزین نیست .قیمت وارزش آن براساس قدمت وتاریخ تولید آن است وچیزی که در خیلی مواردگفته اند جنس سندلوس اصل آلمانی وقدیمی از یک نوع صمغ درخت است ،اشتباه می باشد وبنابراین خواص درمانی هم برای پلاستیک،توهمی بیش نیست.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن